A kormányhivatal a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében vissza nem térítendő támogatást nyújt a veszélyhelyzet idején történő csökkentett munkaidős foglalkoztatás esetében a munkaadóknak és a munkavállalóknak egyaránt
Külön feltételek vonatkoznak a munkaadóra és a munkavállalóra. A támogatást abban az esetben lehet igényelni, ha a munkáltató és a munkavállaló is megfelel az alábbi feltételeknek.
A munkavállaló esetében:
Legalább a veszélyhelyzet kihirdetésének napjától (2020.03.11.) megszakítás nélküli munkaviszonyban kell állnia a munkáltatóval
E munkaviszonya kapcsán nem részesülhet részmunkaidőben történő foglalkoztatáshoz kapcsolódó támogatásban
Nem töltheti a felmondási idejét
Az állami foglalkoztatási szerv által végleges határozattal visszakövetelt, támogatással összefüggő fizetési kötelezettség nem állhat fenn
A támogatás nem folyósítható fizetés nélküli szabadságra
A munkáltató pedig:
Legalább 6 hónapja működik
Munkavállalóját csökkentett munkaidőben foglalkoztatja (ideértve a távmunkát és az otthoni munkavégzést is)
A csökkentett munkaidőben történő foglalkoztatás gazdasági indoka a veszélyhelyzettel közvetlenül összefüggő, például: piacvesztés, beszállítói lánc elakadása/megszűnése, rendelésállomány csökkenése, munkavégzés kapcsán felmerülő egészségügyi kockázatok (COVID), egészségügyi veszélyhelyzet következtében beálló jogszabályi rendelkezés
A munkavállalója vonatkozásában a kérelem benyújtásakor nem részesül uniós forrásból finanszírozott munkahelymegőrző vagy munkahelyteremtő bérjellegű, vagy kutató-fejlesztő tevékenységet végző munkavállalók foglalkoztatásának támogatásában
A munkavállalót a munka törvénykönyve szerinti munkaviszony keretében foglalkoztatja (munkaerő-kölcsönzés is)
az eltérő foglalkoztatás (munkaidő-csökkentés) nem munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál való foglalkoztatás keretében történik
A támogatás mértéke
Amennyiben a munkáltató és a munkavállaló együttesen csökkentett munkaidőben állapodnak meg, támogatást kérhetnek a módosításra kerülő munkaszerződés szerint háromhavi átlagban legalább a módosítás előtti munkaszerződés szerinti munkaidő 15-75 %-ával történő csökkentés 70%-áig terjedő, de legfeljebb a nettó minimálbér 2x-esének figyelembe vételével megállapított arányos összegig, azaz 214.130,- forintig.
A köztehermentes támogatás hónapokban állapítható meg, és legfeljebb 3 hónapig nyújtható, a kérelem benyújtását követő időszakra, a veszélyhelyzet alatt és az azt követő 1 hónapban, utólag kerül folyósításra a munkavállaló számlájára.
Amennyiben az egyéni fejlesztési idő a rendelet szerint kötelező, ezen munkabér, a munkavégzés idejére járó munkabérrel és a támogatással együtt eléri a munkavállaló alapbérét.
Kötelező vállalások
A munkáltató és a munkavállaló a támogatás időtartamára csökkentett munkaidőben, illetve ha a csökkentett munkaidő a módosítás előtti munkaszerződés szerinti munkaidő felét meghaladja, a csökkentett munkaidőn túli egyéni fejlesztési időben állapodnak meg. Ha a csökkentett munkaidő a módosítás előtti munkaszerződés szerinti munkaidő felét nem haladja meg, a munkavállaló és a munkaadó az egyéni fejlesztési időben állapodhatnak meg, ez azonban választható.
A munkavállaló vállalja, hogy
A munkáltató pedig vállalja, hogy
A kérelem elutasításra kerül, amennyiben
A munkavállaló a támogatás alapját képező munkaideje a veszélyhelyzet kihirdetését megelőzően került csökkentésre.
A kérelem benyújtásakor a vállalkozás a nevesített munkavállaló kapcsán már részesül a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében történő támogatásban vagy uniós forrásból finanszírozott munkahelymegőrző vagy munkahelyteremtő bérjellegű támogatásban.
A vállalkozás jogerős végzéssel elrendelt, felszámolás, csődeljárás vagy végelszámolás, vagy egyéb – a megszüntetésre irányuló, jogszabályban meghatározott – eljárás alatt áll.
A vállalkozás a rendezett munkaügyi kapcsolatok feltételrendszerének nem felel meg.
A munkáltatónál a veszélyhelyzet kihirdetését megelőző 1 évben legalább 100 fős csoportos létszámleépítés bejelentésére sor került.
A munkáltató a működése során a kérelem benyújtását megelőző 1 évben és a támogatás folyósítása alatt nem tartotta/tartja meg a munkaügyi illetve munkavédelmi jogszabályok rendelkezéseit.
A munkavégzése szerinti telephelyen korábban csökkentett munkaidős foglalkoztatás támogatás keretében támogatott munkavállaló esetében a támogatás igénybevételéhez kapcsolódóan a létszámfenntartási időszakot követően egy hónap még nem telt el.
A támogatási kérelemben és mellékleteiben közölt adatok, információk és dokumentumok nem teljes körűek, nem hitelesek vagy nem felelnek meg a valóságnak.
„Úgy gondolom, hogy első átolvasásra nem mindig egyértelmű egy pályázat leírása és nem kapunk mindenre választ. A tanácsadómmal való személyes találkozásunk alkalmával az igényeink felmérése után átbeszéltük a pályázat feltételeit, aztán minél egyszerűbben, példákkal emészthetőbbé téve végig vittük a munka menetét is. Ezenfelül pedig a tanácsadó mellett segítséget nyújt egy háttércsapat is a pályázás alatt. Mindig a lehető legjobb megoldásokat és a lehetőségeket nyújtják!”